Haber

Biden: “NATO’nun her santimini savunacağız”

Bükreş Dokuzları (B9) ile Polonya’da bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden, “NATO’nun her santimini savunacağız” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya yaptığı sürpriz ziyaretin ardından Polonya’yı ziyaret etti. Aldığı Bükreş Nine (B9) ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya geldi.

“NATO’nun her santimini savunacağız”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katıldığı toplantıda konuşan Biden, Ukrayna ihtilafının sadece Ukraynalıların özgürlüğü ile ilgili olmadığını, “Avrupa ve dünyadaki demokrasilerin özgürlüğü” ile ilgili olduğunu belirtti. ABD’nin NATO’ya bağlılığının “kutsal” olduğunu belirten Biden, “NATO’nun her karışını savunacağız” sözlerini kullandı ve ABD’nin, özgürlüğünü savunan Ukrayna’ya desteğini sürdüreceğini ilan etti.

“Tarihin tekerrür etmeyeceğinden emin olmalıyız”

Stoltenberg ise Biden’ın Ukrayna ziyaretinin ABD’nin “Avrupa’nın güvenliğine bağlılığına” ilişkin “açık bir mesaj” verdiğini belirterek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in barıştan çok savaşa hazırlandığını ve bunun sonucunda, Ukrayna’ya verilen destek artırılmalıdır. “Savaşın ne zaman biteceğini bilmiyoruz ama bittiğinde tarihin tekerrür etmeyeceğinden emin olmalıyız” diyen Stoltenberg, Rusya’nın Avrupa’nın güvenliğini “parçalamaya” devam etmesine izin verilmemesi gerektiğini vurguladı. “NATO müttefikleri hiç bu kadar birleşik olmamıştı.”

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ise yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin “dünya genelindeki güvenlik durumunu sonsuza kadar değiştirdiğini” söyleyerek işgalin 1. yıl dönümüne dikkat çekti. Bir yıl önce NATO liderlerinin aynı salonda bir araya geldiklerini hatırlatan Duda, “NATO’nun bölgedeki varlığının mutlaka güçlendirilmesi gerekiyor. İttifak’ın önündeki sorunları ve Ukrayna’ya nasıl destek olabileceğimizi konuşmak için buradayız.”

B9 ülkeleri NATO’nun doğu kanadını oluşturan ülkeler olarak da biliniyor. – VARŞOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu