Ekonomi

Borsa haftanın ilk gününü yükselişle kapattı

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 167,68 puan artarken, toplam işlem hacmi 55,1 milyar TL oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 2,31, holding endeksi yüzde 3,20 arttı. Tüm segment endeksleri yükselirken en çok kazandıran yüzde 4,88 ile bağlantı oldu.

Analistler, ABD’de para politikalarına ilişkin artan belirsizliklerle birlikte küresel borsaların yeni haftaya temkinli başladığını belirterek, ülkede Çarşamba günü açıklanacak enflasyon verilerinin varlık fiyatlarının yönüne etki etmesinin beklendiğine dikkat çekti.

4.850 destek, 5.100 direnç

Analistler, ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisinin 236 bin ile beklentiler paralelinde olduğunu belirterek, bu durumun ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Mayıs toplantısında alacağı kararlara ilişkin piyasa beklentilerini önemli ölçüde değiştirdiğini belirtti. .

Analistler, veri öncesinde para piyasaları fiyatlamalarında yüzde 45 seviyesinde olan Banka’nın önümüzdeki ay 25 baz puan faiz artırımı yapma olasılığının bilgi sonrası yüzde 64’e yükseldiğini bildirdi.

Analistler, yarın ülkede sanayi üretimi, Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel ekonomik görünüm raporu, Çin’de enflasyon ve Euro Bölgesi’nde perakende satışların takip edileceğini belirtirken, teknik olarak BIST 100 endeksinde 4.900 ve 4.850 seviyeleri ön sıralarda yer alıyor. dayanak nokta ve 5.100 puan direnç. konumunda olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu