Haber

Daha önce “ümidimiz” dedi… ABD Dış Politikası: Ya Kemal Kılıçdaroğlu kazanırsa!

“Ya Kemal Kılıçdaroğlu kazanırsa” başlıklı yazıda, Kılıçdaroğlu ve ortaklarının ülkeyi yönetmekten umudu kalmadığı gibi CHP’nin iç işleyişi de demokrasiden yoksun. “Ne yazık ki”analiz edildi.

‘2023’ün en önemli seçimlerinden biri Türkiye’de olacak’ diyen Batı basınında 14 Mayıs seçimleri gündem olmaya devam ediyor. Batı medyasının 2018 seçimlerinde Erdoğan’a karşı Muharrem İnce’yi alenen desteklediklerini itiraf ettiği bir analizde, 14 Mayıs seçimlerine ilişkin dikkat çekici detaylara yer verildi. ‘Erdoğan’ın kaybedeceğine inanmak güç görünüyor’ başlıklı analizde, Kılıçdaroğlu liderliğindeki 7’li koalisyonun ‘hantal’ yapısı vurgulandı.

ABD merkezli medya kuruluşu Foreign Policy, Türkiye’nin 2018 cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası sırasında New York Times’ın Erdoğan’ın o zamanki rakibi Muharrem İnce’yi desteklediğini belirten bir başyazı yayınladığını hatırlattı.

14 Mayıs seçimleri ekseninde Türk dış politikası Önder Erdoğan ve 7’li koalisyon odaklı incelemede, “Erdoğan’ın kaybedeceğine inanmak güç görünüyor” sözleri dikkat çekti.

Sadece 6 Şubat depremlerinin Erdoğan’ın seçimi kaybetmesine neden olabileceği iddia edilen analizde, ‘Kılıçdaroğlu kazanırsa ne anlama gelir?’ sorunun cevabını arayın.

“ÜLKEYİ NASIL YÖNETECEKLERİNİ SÖYLEMEK ZOR”

Batılı yorumcuların Kılıçdaroğlu’nun kazanması durumunda Türkiye’nin NATO’ya daha uyumlu bir ülke olacağını savundukları belirtilirken, “Kılıçdaroğlu ve ortaklarının neye inandıklarını ve nasıl yöneteceklerini söylemek zor” sözleri dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu liderliğindeki Millet İttifakı’nın Erdoğan’a karşı nefretle birleşen ancak ideolojik olarak birbirinden farklı bir koalisyon olduğu vurgulandı.

UMUTLARIMIZIN ADI DAHA ÖNCE CHP’LİYDİ

Daha önce Foreign Policy’de yayınlanan bir yazıda, Erdoğan’ın Türkiye’sinin Batı’nın çıkarlarına aykırı olduğu ana muhalefet partisi CHP’nin umut vaat ettiğinden bahsedilmişti.

GERÇEKTEN “ZORLU” DEĞİLSİNİZ

Millet İttifakı’nın doğası gereği ‘hantal’ olduğu ve dikkat çeken tek yönün güçlendirilmiş parlamenter sistem argümanı olduğu belirtildi. Ancak “ne yazık ki bu sistem de gerçeklikten ve garip bir şekilde politikadan yoksun görünüyor.” söylendi.

KILIÇDAROĞLU RAKİPLER ARASINDA EN ZAYIF

Bazı Partililerin CHP’nin iç işleyişini demokrasiden yoksun olarak nitelendirdiği vurgulanan incelemede, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ın gerçekçi muhalifleri arasında en zayıfı olmasına rağmen 7’li ittifaka adaylığını dayatma biçimi ve mizacının tahrik edici olduğu belirtildi. bu konuda şüpheler.

ABD ZİYARETLERİ

Kılıçdaroğlu’nun kazanması halinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile anlaşmayacağına işaret edildi.

Öte yandan Kılıçdaroğlu’nun son 10 yılda ABD’yi iki kez ziyaret ettiği hatırlatılan analizde, bu gezinin gizlenmeye çalışıldığı ve rakiplerinin hafife alındığı vurgulandı. Bu ziyaretlerin ‘sinsi’ olarak nitelendirildiği incelemede, bu durumun ikili çıkarlara pek uygun olmadığı belirtildi.

 

KAYNAK: SABAH

haber-maltepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu